Dr. Alz
Knižní špalíček v podobě staré dřevěné lékárničky, která bývala v domácnostech i institucích zejména v první polovině 20. století, zaujme vizuálně na první pohled. Na přídeští knihy je zobrazen vnitřní obsah lékárničky a trochu směřuje čtenářovo uvažování k tomu, že se vracíme do minulosti, ale zároveň pobýváme i v současnosti. I struktura použitého papíru a červenohnědá ořízka míří spíše ke starším časům.
Hrdina vyprávění se jmenuje Gustav Molitor, je bývalým nakladatelským redaktorem a je mu právě diagnostikována počínající Alzheimerova choroba. Tak docela lékařskému sdělení nevěří a rozhodne se psát si zápisky, aby možná sám sobě i okolí dokázal, že diagnóza je omyl. Snaží se psát cokoli, nač si ještě dokáže vzpomenout. Tyto vzpomínky se mísí s aktuálními zážitky – humornými, smutnými, často i absurdními. Jeho autorské komentáře k tomu, co právě napsal, jsou často ironické a vtipné, je znát, že si udržuje nadhled. Nebo si to jen myslí… Molitorovými zápisky však prosakuje zevnitř smutek, obavy z dalšího vývoje a strach ze smrti. Jeho stav se postupně zhoršuje a uprostřed psaní odejde. Jeho syn Rudolf, s nímž měl velmi komplikovaný vztah, k zápiskům otce přidává vysvětlující doslov, aby mohly být vydány.
Kniha působí na čtenáře dvojsečně. Pro toho, kdo nikdy nepečoval o blízkou osobu s touto nemocí, může být opravdu vtipná a osvěžující. Mnoho situací totiž vlastně k smíchu je. Ten, kdo s projevy nemoci má zkušenost, se už tolik smát nebude. Už jenom proto, že mnoho obdobných situací nepochybně zažil a ve chvíli, kdy se tyto situace děly, rozhodně k smíchu nebyly. Takový čtenář ale díky knize může dojít určitého smíření, může lépe pochopit, že někdy se prostě nedá udělat víc a nemá smysl si cokoliv vyčítat.
Iva Vachková
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit v novostrašecké a rudské knihovně.
Dr. Alz
- Autor: Miloš Urban
- Nakladatel: Argo
- ISBN: 978-80-257-4493-2
- Rozsah: 356 stran
- Rok vydání: 2024