Dědeček
Převyprávěná historie dvacátého století není na poli dětské literatury žádnou novinkou. Tato kniha je ovšem cennější tím, že autor vypráví historii vlastní rodiny. Jeho dědeček, Ferdinand Drdla, prvorepublikový továrník a podnikatel, zažil jak vzestup a dny prosperity a radosti, tak poválečnou perzekuci a vězení.
Příběh se začíná odvíjet v Brně za Rakouska-Uherska. Přes první světovou válku a první republiku, kterou už prožíval v Praze jako student, později obchodní zástupce zahraničních strojírenských firem, se dostáváme až na Hvozdy blízko Štěchovic u Vltavy, kde si za první republiky dědeček Drdla letní sídlo. Zde jeho rodina prožívala druhou světovou válku. Největší popisovanou plochou je období komunismu. Nejspíš i proto, že si autor sám toto období a také svého dědečka osobně pamatuje a tak má jeho vyprávění opravdu šmrnc. Přes všechny těžkosti a nespravedlnost můžeme sledovat radostný, naplněný osobní příběh. Možná si při čtení můžeme opět potvrdit i onu starou pravdu, že „všechno zlé se nakonec v dobré obrátí“.
Barevně odlišené vysvětlující poznámky text neruší, naopak skvěle doplňují, stejně jako krátké mezikapitolky, přibližující menším čtenářům právě ona jednotlivá dějinná období, před kterými jsou vložena. V neposlední řadě jsou podstatnou součástí skvělé koláže výtvarnice Andrey Tachezy.
Jana Žáková
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit v novostrašecké a rudské knihovně.
Dědeček
Dějiny 20. století pohledem vnuka, dědečka a historika v jedné osobě
- Autoři: Petr Svobodný
- Nakladatel: Běžíliška
- ISBN: 978-80-88360-20-9
- Rozsah: 120 stran
- Rok vydání: 2022