Archistorie
Polská architektka Magdalena Jeleńska, sama matka čtyř dětí, podle vlastních slov dlouho přemýšlela „jak dětem předat nadšení pro architekturu“. Vydáním encyklopedie Archistorie se jí to podařilo opravdu znamenitě. Na své si v knize přijdou jak mladší čtenáři, kteří se s fenoménem stavitelství teprve seznamují, tak děti větší, které mohou ocenit přehledně tříděné informace z oboru a zajímavosti s budovami spojené. Díky těmto netradičním detailům si čtenáři tyto informace zapamatují lépe než stručně podaná suchá fakta. Nakonec i dospělí ocení mnohé přednosti knihy, která tedy právem patří do škatulky společného rodinného čtení a objevování.
K polskému ocenění Nejkrásnější kniha roku 2018 jistě pomohla i grafická úprava knihy. Jde o výrazně barevnou velkoformátovou publikaci (za poslední dobu vyšlo takových krásných encyklopedií několik, např. Mapy nebo Stromy polské provenience, nebo řada britských přírodopisných průvodců Botanicum, Animalium a další z řady Račte vstoupit do muzea). Každý ze stovky architektonických objektů je v Archistorii zobrazen jednoduchou a přitom věrnou kresbou, často ozvláštněnou vtipným detailem.
Velmi sympatický je zásah českého nakladatelství Labyrint, které po dohodě s autorkou vyřadil z knihy některé polské stavby a nahradil je památkami českými. Vedle slavné vily Tugendhat zde můžeme najít černošickou modlitebnu Církve bratrské nebo Žďákovský most.
Jana Žáková
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit v novostrašecké knihovně, do níž byla věnována.
Archistorie
Vyprávění o architektuře
- Autorka: Magdalena Jeleńska
- Ilustrace: Malgorzata Nowak, Agata Dudek
- Nakladatel: Labyrint
- Originál: Archistoria: Opowieść o architekturze
- Překlad: Martin Veselka
- ISBN: 978-80-86803-64-7
- Rozsah: 92 stran
- Rok vydání: 2020