Čtvrtá nejlepší nemocnice v Americe
Lékařské prostředí je stejně lákavým tématem jako vyšetřování vražd. Možná právě proto se knihy, filmy a TV seriály s touto tematikou těší tak velké sledovanosti. V případě Samuela Shema, což je umělecký pseudonym amerického klinického psychologa, ale nejde o sázku na jistotu, ale jen o samozřejmé využití prostředí, v němž se běžně pohyboval a pohybuje.
Jeho prvotina Dům Páně, které spatřila světlo světa již v roce 1978 a českého vydání se jí dostalo v roce 1999, je o pohledu absolventa lékařské fakulty na vlastní roční stáž. Vyprávění o prvním seznámení se skutečným provozem v nemocnici je prostoupeno sarkasmem, černým humorem, ale i pohledem do nitra vyhořelé duše medika, jenž ztrácí poslední zbytky růžového vidění. První polovinu knihy se docela bavíte, smějete, čemuž pomáhá využívání série zkratek a slangu, ale posléze smích začíná na tváři tuhnout. Ono se to totiž opravdu mohlo stát a těmi pacienty můžeme být i my…
Čtvrtá nejlepší nemocnice v Americe, která v češtině vyšla v letošním roce, tj. dva roky po americkém originálu, je o snaze staré party vrátit mezi lékaře a pacienty více lidskosti. Takže když NN (Nejlepší nemocnice) klesla v hodnocení na čtvrté místo, její management hledá cestu, jak se vrátit na vrchol, ale přitom zůstat rentabilní. Opět se nemusíte bát, protože autor není tvůrce hororů, ale člověk se smyslem pro humor. Kromě hlavní linie příběhu o souboji s nemocničním SW na maximalizaci lékařských výkonů, resp. úhrad za ně, si lze užít i lehké naťuknutí dnešního životního stylu:
… bylo nám jasné, že v těch třech nebo čtyřech generacích před sebou máme historii vývoje nemocnosti v Americe. Nejstarší dvojice byla štíhlá a – až na kulhání manželky – fit a svěží, střední generace s dvojčaty poněkud těžkopádnější a možná i trochu tupější a děti různého věku od baculatých k obézním, od pomalých ke vzpurným. Spousta spekter. Pravděpodobně rodina, v níž se diabetes šíří, pokud už se přímo nevalí. (s. 93-94)
No a jelikož hlavní hrdina je také hrdým otcem, dojde i na mírné naťuknutí rodičovských a partnerských radostí a strastí:
Děti oblečené ve veselých barvách a plné energie pobíhaly a ječely a smály se a držely se za ruce (holčičky) a vzájemně se mlátili (kluci) a já se dosud nikdy necítil v lidské společnosti tak dobře. Jako hrdí rodičové jsme tu seděli na malých židličkách, kolena až málem u brady, a chroupali jsme čerstvě upečené sušenky a zapíjeli je ovocnou šťávou označenou ´Zdravý džus z ekologicky pěstovaných pomerančů´.(s. 68)
Pro úplnost je třeba dodat, že mezi Domem Páně a Čtvrtou nejlepší nemocnici v Americe je ještě jedna kniha – Hora hoře. Ale tu nechávám jen pro opravdové fanoušky. Když jsem ji před téměř 20 lety četl, moc povznášející pocit jsem z ní neměl, čímž nemám na mysli její literární kvality.
Mirek Vachek
Knihy byly zařazeny do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit novostrašecké, rudské a řevničovské knihovně, do nichž byly poskytnuty.
Dům Páně
- Autor: Samuel Shem
- Originál: The House of God
- Překlad: Markéta Záleská, David Záleský
- Nakladatel: Argo
- ISBN: 80-7203-230-5
- Rozsah: 340 stran
- Rok vydání: 1999
Čtvrtá nejlepší nemocnice v Americe
- Autor: Samuel Shem
- Originál: Man’s 4the Best Hospital
- Překlad: Jiří Hanuš
- Nakladatel: Argo
- ISBN: 978-80-257-3407-0
- Rozsah: 440 stran
- Rok vydání: 2021