Praštěnej krávou
Dnešní knižní upoutávka načerpala své zdroje z americké literatury 20. století. Nicméně bylo by hodně odvážné napsat, že tyto dvě drobné knížky mají kromě země původu ještě něco společného.
Praštěnej krávou
Každé město má své podivíny a kecaly. Ovšem ne v každém městě se pohybuje laskavý a dobrý spisovatel, který zachytí jejich jedinečnost pro budoucí generace. Soubor povídek z New Yorku 30. a 40. let 20. století je o lidech, kteří netvořili žádné velké dějiny, ale k tomuto městu “jen” patřili. Na scénu tak postupně přicházejí: pouliční kazatel, žena s vousem, bájivý vypravěč a majitel soukromého muzea v jedné osobě, bezdomovci, Romové i policejní komisař. Autor, americký novinář Joseph Mitchell, ke všem svým hrdinům přistupuje přátelsky a snaží se proniknout do jejich světa jejich pohledem.
(MITCHELL, J., Praštěnej krávou. Martínkovice: Opus, 2020. 132 s. ISBN 978-80-87048-66-5)
Lízni si a hrej
Další knižní reprezentant americké literatury, tentokráte ze 70. let 20. století. Herečka, s jejíž kariérou to jde z kopce, má navíc i manželství v krizi. Bujaré večírky, časté nevěry a jakási bezvýchodnost. Krátké obrazy, rychle stříhané bez ohledu na časovou návaznost, dávají nahlédnout do jednoho promarněného života. Jenže hrát se musí dál…
(DIDIONOVÁ, J., Lízni si a hrej. Praha: NLN, 2021. 212 s. ISBN 978-80-7422-788-2)