Máme na vybranou
Čtení vzpomínek pamětníků na věznění v Osvětimi bývá sice poučné, ale v zásadě stejné. Tento titul mne však upoutal díky několika slovům na obálce: ”…s předmluvou Philipa Zimbarda.” To mi jaksi nesedělo, přestože se jeho vězeňský experiment zabývá zrodem zla v každém z nás. Co vlastně může nabídnout kniha, kterou doporučuje člověk znalý iniciace zla? Máme opravdu na vybranou?
Žena, která prošla Osvětimí, kde přišla o rodiče, žena, které válka a antisemitismus nedovolily zažít sportovní kariéru, žena, která posléze vystudovala psychologii, aby pomáhala nejen druhým, ale i sama sobě, říká že ano. Minulost se nezmění bez ohledu na to, jak nás žere nebo podle toho, jak se chováme nyní. Tak by se dalo popsat hlavní myšlenka knihy maďarské Židovky Edith Evy Egerové, která čtenáře bezpečně provede svými zážitky z předválečných Košic, koncentračními tábory i útržky kazuistik některých svých pacientů.
Po přečtení poslední stránky může čtenář zjistit, že zrcadlení cizích příběhů mu může napomoci v přemýšlení o svých vlastních vnitřních duševních pochodech, vlastních starších, o sobě i svém okolí. Chcete-li, čtěte a přemýšlejte…
Mirek Vachek
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si ji půjčit v novostrašecké knihovně, do níž byla věnována.
Máme na vybranou
I v pekle může vzklíčit naděje
- Autor: Edith Eva Egerová
- Nakladatel: Prostor
- Originál: The Choice
- Překlad: Karina Matějů
- ISBN: 978-80-7252-829-5
- Rozsah: 352 stran
- Rok vydání: 2019