Gen – O dědičnosti v našich osudech
O tom, že se dá vědecká disciplína představit srozumitelným a čtivým způsobem se lze přesvědčit právě na příkladu publikace s názvem Gen – O dědičnosti v našich osudech. Na více než 500 stranách se posouváme od dob Mendelových a Darwinových (s malými odskoky do antiky) až do současnosti. Od genu, jednotky dědičnosti, přes evoluční teorii k eugenice, která ve dvacátých letech 20. století nalezla uplatnění v USA a později i v nacistickém Německu, přes průmyslovou výrobu inzulinu (1978), až ke genové terapii a pokusům o zásahy do lidského genomu v současnosti.
Vývoj lidstava a života obecně byl dloho svěřen výhradně přírodě. Naše současné poznání nám ale nyní umožňuje (a v budoucnu zřejmě ještě více umožní) vylepšení našeho genetického základu, a to s sebou nese nejen medicínské, ale zejména i morální otázky, které je třeba neustále zodpovídat.
Jak, již bylo napsáno v úvodu této upoutávky, jedná se o knihu velmi čtivou, která kromě mnoha faktů dodává i některé detaily ze soukromého či pracovního života aktérů historie genetiky. To není samoúčelné, ale napomáhá to lepšímu vplutí pojmů gen, genom, DNA, RNA, evoluce, alea, fenotyp, genotyp a dalších do paměti i čtenáře rekrutujícího se z řad laické veřejnosti.
Mirek Vachek
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si ji půjčit v novostrašecké i rudské knihovně, do nichž byla věnována.
Gen
O dědičnosti v našich osudech
- Autor: Siddhartha Mukherjee
- Nakladatel: Masarykova univerzita
- Originál: Gene
- Překlad: Jan Šmarda
- ISBN: 978-80-210-9140-5
- Rozsah: 528 stran
- Rok vydání: 2019