VODŇANSKÁ, J., Voda, která hoří
Před několika týdny zaplavila knihkupectví vzpomínková kniha Jitky Vodňanské Voda, která hoří. Knihkupci lákali čtenáře zejména sliby, že v ní podrobně popisuje svůj vztah s Václavem Havlem. Je toho ale víc, co stojí za zmínku.
Jitka Vodňanská představuje svoji rodinu, dětství v Blatné, studia a setkávání s lidmi, kteří pro ni byli důležití. A při tom ovšem se vzpomínání na mládí proměňují ve vyprávění o značné části osobností pražského disentu z trochu jiného úhlu pohledu, než který je české společnosti obvykle nabízen, z úhlu pohledu aktéra a očitého svědka. Zároveň se ale vypráví i o cestě k psychologii a psychoterapii, o zrání psychoterapeuta a o setkávání s významnými osobnostmi z tohoto oboru. Osobní zážitky se prolínají s úvahovými pasážemi o metodách psychoterapie, o směřování celého oboru a dalších tématech. Pomyslný pomník staví Vodňanská osobnostem, které ji ovlivnily – Daniele Fischerové, Tomáši Halíkovi, Virginii Satirové a mnoha dalších. Podrobně popisuje své klíčové vztahy s muži – Karlem Trinkewitzem, Janem Vodňanským, Václavem Havlem. Nedílnou součástí textu jsou dopisy, úryvky z deníku, fotografie, obrázky, karikatury.
Víceméně chronologické vyprávění končí pohřbem Václava Havla. Od kapitoly Místo pro moji duši se odvíjí popis profesní cesty, je umožněno nahlédnout do pravidelných setkávání psychiatrů v Hornosíně, vztah k politice a cesta k meditaci a pravidelným návštěvám kláštera v Barmě. Škoda, že tyto kapitoly nejsou vřazeny do jádra textu tam, kam by časově patřily, takhle volně přiřazené působí trochu jako apendix a možná některý čtenář tuto část raději vynechá.
Zpočátku působí vyprávění Jitky Vodňanské poněkud těžkopádně a některá slova až zatahají za uši, jako by se autorka úplně nerozhodla, zda bude vyprávět v obecné češtině a nebo ne. Postupně se ale styl psaní čistí a kniha čtenáře připoutává k sobě. Závěrečná část, věnovaná osobnímu směřování autorky, se odlišuje velmi krátkými, až úsečnými promluvami, které jsou místy čtenářsky únavné.
Celek knihy je zajímavý a vlastně i poučný. Čtenář si při jeho procházení může mapovat své vlastní úspěchy a pochybení, nechat se dovzdělat některými postřehy a nasát atmosféru disidentských setkání či báječných prázdninových seminářů psychiatrů. Ti nejsmělejší se po dočtení knihy mohou postavit proti zrcadlu a zeptat se sami sebe: „Jsem já architektem vlastního života?“
Iva Vachková
Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si ji půjčit novostrašecké i rudské knihovně, do nichž byla věnována.
Voda, která hoří
- Autor: Jitka Vodňanská
- Nakladatel: Torst
- ISBN: 978-80-7215-564-4
- Rozsah: 512 stran
- Rok vydání: 2018 (1. vydání)