317 471 380

Arnošt Lustig. Krásně jsem si početl.

4. 4. 2018 Bubákov čte

Už mnohokrát jsem přemýšlela nad tím, jestli se vůbec mají vydávat tiskem soukromé dopisy, když jejich pisatelé a adresáti už nežijí a nemohou se k vydání vyjádřit (navzdory tomu, že např. dědici s vydáním souhlasí). Vždycky, když jsem takové dopisy četla, cítila jsem se jako vetřelec v životě někoho jiného.

Též jsem si myslela, že se o A. Lustigovi a O. Pavlovi už nemohu dozvědět víc. Vždyť přece existuje Lustigova vzpomínková kniha na přátelství s Otou Pavlem Okamžiky a Svozilova skvělá monografie Krajiny života tvorby Oty Pavla, četla jsem „celého“ Lustiga a „celého“ Pavla, znám kdejakou knížečku, která se jen otřela o Otu Pavla…

Přesto mi editoři Petr a Světlana Kotykovi dovedli ukázat trochu jiného Arnošta Lustiga a jiného Otu Pavla. Jimi pečlivě zpracované vydání dopisů Oty Pavla, Terezie Lustigové a Hany Hnátové (ale i třeba Josefa Škvoreckého či Zdeny Škvorecké) Arnoštovi a i dalším členům rodiny v prvních letech po emigraci Lustigových přináší celou řadu detailních informací o všech osobách objevujících se v korespondenci.

Více než třicet dopisů psal A. Lustigovi O. Pavel. Psal mu o tom, jak se s emigrací vyrovnává Lustigova maminka Terezie, s níž je Ota v úzkém propojení; prakticky popisuje, jakými cestami hodlá Lustigovi Ota Pavel poslat knihy, o které ho Arnošt žádal; popisuje svůj aktuální zdravotní stav a také v dopisech pokračuje v debatách o poslání literatury a o svých dalších autorských plánech.

Dopisy A. Lustiga O. Pavlovi se nedochovaly, editoři je nahrazují úryvky ze vzpomínek v knize Okamžiky, ale i z jiných zdrojů, a to tak, že si může čtenář vytvořit celkem plastický obraz vztahu mezi oběma přáteli. Mnohdy cítí čtenář za povzbuzujícími slovy hluboký smutek pramenící z toho, že je Otův nejlepší přítel tak daleko.

Z dopisů A. Lustiga mamince a sestře si čtenář může dobře představit aktuální problémy Lustigových těsně po emigraci, detaily pobytu v Jugoslávii, Izraeli a nakonec v USA.

Posledním dopis Oty Pavla Arnoštovi je z 6. 10. 1972, následuje několik dopisů maminky a sestry Arnoštovi a pak už parte O. Pavla, nekrology a knihu zavírá pohled Věry Pavlové adresovaný Terezii Lustigové z 20. 12. 1973.

Mně osobně přineslo vydání korespondence Oty Pavla a rodiny Lustigových mnoho zajímavých úvah a detailních informací, ale stejně jsem si připadala jako trpěný svědek.

Jedinou vadou na kráse knihy je přílišné zmenšení dopisů, které se opravdu špatně čtou, a několik uříznutých řádek.

Iva Vachková


Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a byla věnována novostrašecké knihovně, kde si ji lze půjčit.


LUSTIG, Arnošt. Krásně jsem si početl: Izrael, Jugoslávie, USA – Československo: 1968-1973: korespondence s Otou Pavlem, maminkou Terezií a sestrou Hankou. Vydání první. V Praze: Mladá fronta, 2016. 206 stran. ISBN 978-80-204-4347-2.

Zpět na výpis novinek